Kulatý stůl pro kosmetické firmy úspěšně za námi
Ještě před prázdninami, v úterý 24. 6. 2025, jsme pozvali na společné diskuzní setkání Life Sciences 4.0. firmy působící v kosmetickém průmyslu.
Moderování kulatého stolu se ujal David Vetchý spolu se Zuzanou Jorovou. Zúčastnilo se 20 osob, někteří formou připojení online.
Hlavním tématem byla nová evropská směrnice o čištění odpadních vod (UWWTD) a její dopad na tento obor. Nově bude totiž zavedena daň určená k modernizaci čistíren odpadních vod, aby dokázaly odstraňovat zbytky léčiv a kosmetických přípravků (kvarterní čištění). Tuto daň bude platit farmaceutický a kosmetický průmysl (držitelé rozhodnutí o registraci – MAH) formou rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR).
Do konce roku 2028 budou všechny firmy v oblasti farmacie a kosmetiky muset hradit alespoň 80 % celkových nákladů na čtvrtý stupeň čištění odpadních vod – včetně investic, provozu a sledování mikropolutantů (např. zbytků léků). Počítá se, že z 80% se to týká farmacie, 20% kosmetiky.
Nová povinnost může být pro řadu firem z ekonomických důvodů likvidační, navíc se to samozřejmě dotýká i spotřebitelů, kteří za to ve výsledku zaplatí, případně dokonce omezí dostupnost léčiv.
Na našem kulatém stole se této odborné prezentace zhostil Pavel Slanina, který v rámci Life Sciences 4.0, MUNI a společně s ČAFF usiluje o co nejvíce smysluplné zavedení této směrnice v České republice. (Life Sciences 4.0 řeší tuto problematiku i v rámci projektu Green Pharma 2025+.)
Pavel Slanina apeloval na firmy: „Vidím jako důležité se semknout a prosazovat společně naše požadavky.„
David Vetchý, děkan FaF MUNI a člen představenstva LS 4.0, představil na kulatém stole kosmetickým firmám cíle našeho klastru, aktivity, možnosti jejich zapojení v rámci nově se „rodící“ větve „WELL BEING“, která je jedním ze tří strategických pilířů (vedle „MEDTECH“ a „PHARMA“). Zdůraznil také možnosti napojení firem na FaF MUNI, představil v této souvislosti proděkanku Tünde Ambrus a garantku bakalářského studijního programu kosmetologie Rutu Masteikovou, které firmám přednesly jejich záměry propojení vzdělávání s praxí, nabídku zaměření studentských prací podle požadavků firem. Studenty prvního ročníku bakalářského studia čekají státnice už v příštím roce, předpokládá se spolupráce s aplikační sférou. Ruta Masteiková směrem k firmám uvedla „Chápeme, že je to pro vás práce, ale můžete si tak vychovat svého budoucího pracovníka.“
David Vetchý zhodnotil nový a žádaný obor tak, že „celou dobu je studium zaměřeno na potřeby kosmetického průmyslu“ a vyzval firmy ke spolupráci.
Diskuze v rámci kulatého stolu se týkala zejména nové regulace UWWTD, kdy například představitel společnosti Loreál Petr Štěpánek zdůraznil: „Naším společným cílem je nyní zmírnit dopady směrnice prostřednictvím její rozumné implementace.“
Lukáš Horák, ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky, apeloval, že směrnice může mít velké finanční následky. Informoval, že v EU jsou již žaloby podány a bude provedeno nové hodnocení dopadů této směrnice. „Jsme v kontaktu s farmaceutickými společnostmi a snažíme se spolupracovat a jednat.“
David Vetchý pak společnou část kulatého stolu ukončil s pozváním na další neformální setkání této skupiny, Cosme Talks & Coffee, které je v plánu na 11. září od 14.00 na Regionální hospodářské komoře Brno. Další akce pro kosmetické firmy se pak plánuje na přelomu října a listopadu a bude věnována tématu regulace.
Pro více informacím k regulaci UWWTD, napojení na FaF MUNI a ke kulatému stolu v září nás kontaktujte na: info@lifesciences40.cz



